پیام خود را بنویسید
سال 8، شماره 4 - ( زمستان 1393 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 1-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri P, Sepand M R. The Review Systematic and Meta Analysis of Prevalence and Causes of Nosocomial Infection in Iran. Iran J Med Microbiol. 2015; 8 (4) :1-12
URL: http://ijmm.ir/article-1-239-fa.html
باقری پژمان، سپند محمدرضا. مرور سامانمند (نظام مند) و فراتحلیل (متاآنالیز) شیوع و عوامل عفونت‌های بیمارستانی در ایران. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1393; 8 (4) :1-12

URL: http://ijmm.ir/article-1-239-fa.html


1- گروه پزشکی اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، جیرفت، ایران. ، bpegman@yahoo.com
2- گروه سم شناسی= داروسازی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (12606 مشاهده)

زمینه و اهداف: فراوانی گزارش‌شده‌ی انواع عفونت‌های بیمارستانی در کشور بسیار متفاوت است. به نظر می‌رسد مرور سامانمند و فراتحلیل مستندات مرتبط برآورد دقیقتری از مختصات این موضوع جهت سیاستگذاری­های صحیح ارائه دهد.  لذا هدف از این مقاله مرور سامانمند و فراتحلیل شیوع و عوامل عفونت‌های بیمارستانی در ایران می باشد.

مواد و روش کار: تمام مقاله‌ های منتشر شده در مجلات ایرانی و بین‌المللی، گزارش نهایی طرح ‌های پژوهشی و مقالات مرتبط ارایه شده در کنگره ‌ها و نیز پایان نامه ‌های دانشجویی، با استفاده از کلید واژه ‌های استاندارد و حساس مرور شدند. سپس تمام مقالات منتشر شده بین سال‌ های 91-76 که دارای معیارهای ورود بودند، پس از کنترل کیفی، با استفاده از مدل تصادفی وارد فرآیند فراتحلیل شدند.

یافته‌ها: یافته‌ها نشان می‌دهد بهترین برآورد از میزان شیوع کلی عفونت‌های بیمارستانی در ایران 43/30% است و شایع‌ترین عفونت‌های بیمارستانی، عفونت‌های تنفسی (4/39%)، عفونت‌های ادراری (88/23%)، باکتریمی (98/21%) و شایع‌ترین عوامل عفونی بیمارستانی سودوموناس آئروژینوزا (78/26%)، کلبسیلا (42/31%)، گونه‌های استافیلوکوک (6/23%) و اشریشیاکلی (93/30%) می‌باشند. هم‌چنین بین شیوع و عوامل یافته‌های پژوهش‌ها، یک عدم تجانس اساسی مشاهده گردید که با استفاده از روش متارگرسیونی عوامل اصلی ایجادکننده‌ی این عدم تجانس افراد مورد مطالعه، حجم نمونه‌ها، زمان مطالعه‌ها، جنسیت و میانگین سنی نمونه‌ها معرفی شدند.  

نتیجه‌گیری: مرور ساده ­ی مستندات مطالعه شده در این بررسی نشان می‌دهد که میزان شیوع انواع عفونت‌های بیمارستانی در ایران نسبتاً بالاست. از این رو  تدوین برنامه‌های کنترلی و آموزشی مناسب و مبتنی بر شواهد جهت کاهش میزان شیوع عفونت‌های بیمارستانی در ایران بایستی مدنظر سیاست‌گذاران امر قرار گیرد.

متن کامل [PDF 1084 kb]   (4035 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: عفونت های بیمارستانی
دریافت: 1392/11/25 | پذیرش: 1393/8/30 | انتشار الکترونیک: 1393/9/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله میکروب شناسی پزشکی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق   ناشر: موسسه فرنام

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Medical Microbiology

Designed & Developed by : Yektaweb Publishr: Farname Inc.