سال 1، شماره 3 - ( پاییز 1386 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 23-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Havaei S A, Pishva E, Tabibian A, Rabani M, Haghshenas F, Narimani T. Cytolethal distending toxin (CDT) produced by Campylobacter jejuni and Campylobacter coliisolated from chikens by tissue culture method in Isfahan. Iran J Med Microbiol. 2007; 1 (3) :17-23
URL: http://ijmm.ir/article-1-90-fa.html
هوایی سیداصغر، پیشوا ابتهاج، طبیبیان اکبر، ربانی محمد، حق شناس فریبرز، نریمانی تهمینه. بررسی شیوع کمپیلوباکتر ژژونی و کلی مولد توکسین Cytolethal distending جدا شده از طیور گوشتی با روش کشت سلولی در منطقه اصفهان. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1386; 1 (3) :23-17

URL: http://ijmm.ir/article-1-90-fa.html


1- گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، havaei@med.mui.ac.ir
2- گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (65405 مشاهده)
زمینه و اهداف:کمپیلوباکتر ژژونی یکی از متداول ترین علل ایجاد اسهال باکتریال در انسان های سراسر دنیا می باشد. اغلب آلودگی ها با مصرف محصولات غذایی نیم پز آلوده با کمپیلوباکتر در ارتباط می باشد. شایع ترین توکسین تولید شده Cytolethal distending (CDT) می باشد که در چندین گونه از کمپیلوباکتر تشخیص داده شده است. بـا توجه به نقش طیـور گوشتی در انتقـال کمپیلوباکتر به انسان و نقش احتمالی CDT در بیماریزایی کمپیلوباکتر، تعیین سویه های تولید کننده توکسین CDT بسیار ضروری می باشد.
روش بررسی: در این تحقیق 368 رکتال سواب از مرغداری های شهر اصفهان به روش کشت بررسی گردید. تمام نمونه ها پس از کشت بر روی محیط جامد Skirrows & Blood به مدت 48-72 ساعت در شرایط میکروآئروفیلیک و دمای 42oC انکوبه شدند. به منظور سنجش و تشخیص CDT در سویه های کمپیلوباکتر ژژونی و کلی و بررسی اثرات سلولی آن، از سیستم کشت سلولی هلا استفاده گردید.
یافته ها: تعداد 114 نمونه از 368 نمونه (31 درصد) مدفوع طیور مورد بررسی، از نظر کمپیلوباکتر مثبت گردید که از این تعداد 101 نمونه (%88.6) بعنوان گونه ژژونی و 13 نمونه (%11.4) گونه کلی تشخیص داده شد. در سنجش کشت سلولی 94 درصد سویه های مربوط به کمپیلوباکتر ژژونی و 76.9 درصد سویه های کلی تولید کننده توکسین CDT بودند.
نتیجه گیری: نتـایج به دست آمده شیوع کمپیلوباکتر ژژونی و کلی را در طیور گوشتی منطقه اصفهان نشان می دهد که اکثر این جدایه ها توکسین CDT را در سطح و مقدار زیاد تولید کردند. بخصوص سویه های کمپیلوباکتر ژژونی که در سطوح زیاد توکسین تولید کردند که این مطلب شیوع اسهال ناشی از این باکتری را در اهالی منطقه اصفهان نمایان می کند.
متن کامل [PDF 361 kb]   (4092 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: باکتری شناسی پزشکی
دریافت: 1392/8/22 | پذیرش: 1392/8/23 | انتشار الکترونیک: 1392/8/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله میکروب شناسی پزشکی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق   ناشر: موسسه فرنام

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Medical Microbiology

Designed & Developed by : Yektaweb Publishr: Farname Inc.