سال 2، شماره 2 - ( تابستان 1387 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 13-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abdossamadi Z, Pourmand M R, Memariani M, Fardsanei F. Isolation of methicillin-resistant Staphylococcus intermediusamong health care workers. Iran J Med Microbiol. 2008; 2 (2) :9-13
URL: http://ijmm.ir/article-1-115-fa.html
عبدالصمدی زهرا، پورمند محمدرضا، معماریانی مجتبی، فردصانعی فاطمه. گزارش یک مورد جداسازی استافیلوکوکوس اینترمدیوس مقاوم به متی سیلین از پرسنل بخش های درمانی. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1387; 2 (2) :13-9

URL: http://ijmm.ir/article-1-115-fa.html


1- گروه پاتوبیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه تهران ، mpourmand@tums.ac.ir
چکیده:   (17653 مشاهده)
زمینه و اهداف: استافیلوکوکوس اینترمدیوس،‌ یک باکتری قابل انتقال از حیوان به انسان (زئونوز) است. این باکتری در میان افراد سالمی که تماس مکرر با حیوان دارند به ندرت یافت می شود. چند گزارش موردی از ایجاد بیماری تهاجمی در حیوان و انسان گزارش شده است. هدف از این پژوهش، شناسایی استافیلوکوک های کوآگولاز مثبت غیرگونه اورئوس در پرسنل بخش های بیمارستانی به دلیل اهمیت نقش حدواسط آنها در انتقال عفونت به بیماران بود.
 روش بررسی: در این مطالعه که در تابستان و پاییز سال 1387 انجام گرفت. از تعداد 150 نفر از پرسنل بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان های شریعتی، سینا و مرکز طبی کودکان)، با استفاده از سوآب استریل نمونه گیری از قسمت قدامی بینی انجام و جهت انجام آزمایش های میکروب شناسی و بیوشیمیایی به آزمایشگاه ارسال شد. همچنین آزمون PCR با استفاده از پرایمرهای اختصاصی ژن mecA انجام گرفت.
یافته ها: در مجموع از 150 نفر پرسنل مورد مطالعه، 38 (3،%25) ایزوله استافیلوکوک کوآگولاز مثبت جدا گردید. از این تعداد، یک ایزوله متعلق به گونه استافیلوکوکوس اینترمدیوس و سایر ایزوله ها صرفا استافیلوکوکوس اورئوس بودند. همچنین وجود ژن mecA با استفاده از PCR در ایزوله فوق، مورد تایید قرار گرفت.
نتیجه گیری: انتقال استافیلوکوکوس اینترمدیوس از حیوان به انسان، می تواند منجر به گسترش عفونت های غیرشایع و افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی در گونه های مشابه در استافیلوکوک شود. بنابراین، پرسنل بخش های مختلف بیمارستانی خصوصا افرادی که با بیماران بخش های مراقبت های ویژه در ارتباط هستند، حتما باید از نظر وضعیت حامل بودن، مورد بررسی قرار گیرند.
متن کامل [PDF 264 kb]   (2278 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: مقاومت پادزیستی (آنتی بیوتیکی)
دریافت: 1392/8/23 | پذیرش: 1392/8/24 | انتشار الکترونیک: 1392/8/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله میکروب شناسی پزشکی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق   ناشر: موسسه فرنام

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Medical Microbiology

Designed & Developed by : Yektaweb Publishr: Farname Inc.