سال 14، شماره 4 - ( مرداد و شهریور 1399 )                   جلد 14 شماره 4 صفحات 348-360 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Miandehi N, bidoki K, Ajorloo M, Gholami A. Change in the Basic Structure of the Rabies Virus Glycoprotein by Reverse Genetics. Iran J Med Microbiol. 2020; 14 (4) :348-360
URL: http://ijmm.ir/article-1-1098-fa.html
میاندهی نرگس، بیدکی سید کاظم، آجورلو مهدی، غلامی علیرضا. ایجاد تغییر در ساختار اولیه گلیکوپروتئین ویروس هاری و جایگزین کردن آن در ساختار ویروس هاری با روش ژنتیک معکوس. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1399; 14 (4) :348-360

URL: http://ijmm.ir/article-1-1098-fa.html


1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه پیام نور واحد تهران شرق، تهران، ایران
2- گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، خرم آباد، ایران
3- بخش واکسن هاری انسانی، مجتمع تولیدی تحقیقاتی، انستیتو پاستور ایران، تهران، ایران ، a.gholami@pasteur.ac.ir
چکیده:   (178 مشاهده)

زمینه و اهداف: هاری یک بیماری زئونوز کشنده و عامل مولد آن ویروس هاری با ژنوم RNA تک‌رشته‌ای است. این ویروس می‌تواند سیستم اعصاب مرکزی فرد مبتلا   به هاری را آلوده و مختل سازد. گلیکوپروتئین (G) مهمترین پروتئین در اتصال ویروس به گیرنده‌های سلولی و همچنین ایجاد پاسخ ایمنی بر ضد ویروس در میزبان است. با استفاده از فناوری ژنتیک معکوس می‌توان تغییراتی در ژن کدکنندۀ گلیکوپروتئین ویروس ایجاد و ویروسی با توان ایمنی‌زایی بالاتر و یا بیماری‌زایی کمتر تولید کرد. 
مواد و روش کار: در این پژوهش با کمک نرم‌افزار در توالی ژنتیکی گلیکوپروتئین ویروس هاری سویه پاستور جهشی در سایت آنتی‌ژنیک اصلی II، در موقعیت اسیدهای آمینه 42-34 طراحی گردید و پس از سنتز، ژن تغییر یافته تعیین توالی گردید و نوکلئوتید جهش‌یافته تأیید شد. سازه حاوی ژن تغییریافته بوسیله دو آنزیم‌ محدودالاثر جایگزین ژن اصلی در ژنوم ویروس هاری شد و کلون گردید. سلول T7-BHK تحت پروموتر فاژ T7 برای بیان ژن گلیکوپروتئین، همزمان با سازۀ ژنی و وکتورهای بیان کنندۀ ژن‌های N, P و L ویروس هاری و فول ژنوم ترنسفکت شد. پس از بیان ژن‌های ویروسی و تایید آن، در سلول BSR کشت داده شد.
یافته‌ها: بازیابی ویروس نوترکیب حامل ژن جهش‌یافتۀ گلیکوپروتئین، پس ازکلون شدن و ترنسفکت در سلول T7-BHK، در سلول BSR کشت و تکثیر پیدا کرد و پس از استخراج ژنوم آن از سلول، بوسیله تعیین توالی تأیید نهایی گردید.
نتیجه‌گیری: با بررسی بر روی توان ایمنی‌زایی یا کاهش قدرت بیماریزایی و همچنین حفظ یا افزایش آنتی‌ژنیسیتۀ ویروس نوترکیب بازیابی شده می‌توان از آن جهت مطالعات تحقیقاتی در ساخت واکسن بهره‌ جست.

متن کامل [PDF 892 kb]   (45 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ویروس شناسی پزشکی
دریافت: 1399/1/17 | پذیرش: 1399/3/13 | انتشار الکترونیک: 1399/4/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله میکروب شناسی پزشکی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق   ناشر: موسسه فرنام

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Medical Microbiology

Designed & Developed by : Yektaweb Publishr: Farname Inc.