| تاریخ ارسال: 1399/10/3 | 

مراقبت های اولیه در برابر ‌ویروس جدید کرونا بر اساس اعلامیه سازمان جهانی بهداشت توصیه هایی در مورد بیماری ویروس کرونا (کووید-۱۹) برای عموم مردم


مراقبت های اولیه در برابر ‏ویروس جدید کرونا بر اساس اعلامیه سازمان جهانی بهداشت


از تازه ترین اطلاعات مربوط به رویداد کووید-۱۹ آگاه باشید، این اطلاعات از طریق وب سایت سازمان جهانی بهداشت یا مسئولین بهداشت در دسترس شما قرار می گیرد.
اغلب مبتلایان دچار بیماری خفیفی شده و بهبود پیدا می کنند، اما این بیماری می تواند برای بقیه شدیدتر باشد. بنابراین مراقب سلامت خود باشید و با رعایت این نکات از دیگران نیز محافظت کنید:

۱- مرتب دست های خود را بشویید
مرتب دست های خودتان را به صورت کامل با آب و صابون بشویید یا با محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید. شستشوی دست ها با آب و صابون و استفاده از محلول های ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس های روی دست ها را از بین می برند.

۲- فاصله (ایمن) را در اجتماعات حفظ کنید
از کسی که سرفه و عطسه می کند، دست کم یک متر فاصله بگیرید. زمانی که فردی سرفه و عطسه می کند، قطرک های ریزی از دهان و بینی او به اطراف پاشیده می شود که ممکن است حاوی ویروس باشند. اگر فاصله شما با آن فرد خیلی نزدیک باشد، ممکن است شما این قطرک های حاوی ویروس کووید-۱۹ را استنشاق کنید.

۳- به چشم ها، بینی و دهان خود دست نزنید
دست ها در تماس با سطوح مختلف ممکن است به ویروس ها آلوده شده باشند. دست های آلوده می توانند ویروس را به چشم ها، بینی و دهان شما منتقل کنند. از این راه ها ویروس می تواند وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

۴- بهداشت تنفسی را رعایت کنید
شما و اطرافیان‌ تان حتما بهداشت تنفسی را رعایت کنید. بهداشت تنفسی به معنای پوشاندن دهان و بینی با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه است. بعد از سرفه و عطسه بلافاصله دستمال کاغذی خود را دور بیاندازید.
چرا باید رعایت کنیم؟! قطرک های خارج شده از بینی و دهان ویروس ها را پخش می کنند. با رعایت بهداشت تنفسی می توانید از خود و اطرافیانتان در برابر ویروس هایی چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کوید-۱۹ محافظت کنید.

۵- اگر تب دارید، سرفه می کنید یا به سختی نفس می کشید هر چه زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشید
اگر احساس بیماری می کنید در خانه بمانید. اگر تب دارید و سرفه می کنید و به سختی نفس می کشید، زودتر با مراکز بهداشتی (با شماره تلفن های ۱۹۰ و ۴۰۳۰ سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران برای پاسخگویی به سئوالات مردم در خصوص ویروس کرونا ۲۴ ساعته هر روز هفته) تماس گرفته و پیگیر مراقبت های پزشکی باشید. و به توصیه های مسئولین بهداشت و سلامت در کشور زندگی خود، عمل کنید.
مسئولین بهداشت و سلامت کشور شما در جریان تازه ترین اطلاعات در مورد وضعیت منطقه شما هستند. اگر قبل از مراجعه به مراکز بهداشتی با آنها تماس بگیرید، این امکان را به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می دهید تا شما را به مراکز درمانی مناسب ارجاع دهند. این کار علاوه بر حفاظت از شما به جلوگیری از انتشار ویروس و سایر عفونت ها نیز کمک می کند.

۶- از اوضاع مطلع باشید و توصیه های ارائه دهندگان خدمات بهداشتی را رعایت کنید
از آخرین تحولات مربوط به کوید-۱۹ مطلع باشید. به توصیه های ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، مسئولین بهداشت عمومی کشور محل زندگی تان، یا کارفرمایتان برای مراقبت از خود و دیگران در برابر کووید-۱۹ عمل کنید.
مسئولین کشوری و محلی در جریان آخرین اطلاعات از وضعیت انتشار ویروس در منطقه زندگی شما قرار دارند. آنها بهترین مرجعی هستند که میتوانند توصیه های لازم را به مردم منطقه شما در مورد حفاظت از خودشان ارایه کنند.

۷- اقدامات مراقبتی برای افرادی انجام می شود که ساکن مناطقی هستند که کووید-۱۹ در آنجا در حال انتشار است یا به تازگی (در ۱۴ روز گذشته) به این مناطق سفر کرده اند
به توصیه های بالا عمل کنید.
اگر حس می کنید بیمار هستید حتی با داشتن علایم خفیفی چون سردرد و آبریزش بینی، تا زمان بهبود در خانه بمانید.
چرا که پرهیز از ارتباط با دیگران و عدم مراجعه به مراکز درمانی می تواند موجب عملکرد بهتر این مراکز و کمک به محافظت از شما و دیگران در برایر کووید-۱۹ و سایر ویروس ها باشد.
اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، سریعاً به دنبال دریافت توصیه های پزشکی باشید، زیرا ممکن است (علایم تان) به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگری باشد.  هرچه زودتر تماس بگیرید و اگر به تازگی سفر کرده اید یا در تماس با دیگر مسافران بوده اید، این مطلب را به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اطلاع دهید. اگر پیش از مراجعه به مراکز درمانی با آنها تماس بگیرید، به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی کمک می کنید تا شما را به مرکز بهداشتی مناسب ارجاع دهند. این کار مانع از گسترش احتمالی کوید-۱۹ و دیگر ویروس ها نیز می شود.


برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی فارسی (پارسی) سازمان جهانی بهداشت (لینک) مراجعه نمایید. 

...........................................................................................................................
منابع :
۱- سازمان جهانی بهداشت (WHO) لینک دسترسی 
۲- مجله علمی - پژوهشی میکروب شناسی پزشکی ایرانCAPTCHA
کلیدواژه ها: انتقال | تب | شیوع | بهداشت‌جهانی | کروناویروس | کرونا | ویروس | کووید-۱۹ | سیر | عفونت | واکسن | واکسیناسیون |

دفعات مشاهده: 27908 بار   |   دفعات چاپ: 903 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله میکروب شناسی پزشکی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق   ناشر: موسسه فرنام

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Medical Microbiology

Designed & Developed by : Yektaweb Publishr: Farname Inc.