سال 14، شماره 5 - ( مهر - آبان 1399 )                   جلد 14 شماره 5 صفحات 425-440 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه بیوتکنولوژی کشاورزی ، دانشگاه بین المللی امام خمینی ، قزوین ، ایران
2- بخش بروسلوز، موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران. ، dadar.m77@gmail.com
چکیده:   (1958 مشاهده)
زمینه و اهداف: گسترش عفونت‌های بروسلا در حیوانات و انسان‌ نیاز اساسی آزمایشگاه‌های مرجع منطقه‌ای/ محلی مختلف را برای استفاده از رویکردهای معتبر تعیین گونه به منظور تسهیل تبادل داده‌ها و مقایسه آن­ها نشان داده ‌است. هدف از این مطالعه ارزیابی زیرواحد β آنزیم RNA پلیمراز  (rpoB) به عنوان یک نشانگر مولکولی در تمایز گونه ­های بروسلا و تعیین ژنوتیپ گونه­ های بروسلا ملی تنسیس با استفاده از تجزیه و تحلیل چندشکلی تک نوکلیوتیدی (SNP) است.
مواد و روش کار: در این مطالعه، نمونه خون و مایع مغزی نخاعی از ۱۰۸بیمار مبتلا به بروسلوزیس گرفته شد. پس از کشت نمونه­ ها در محیط کشت بروسلا آگار حاوی آنتی­ بیوتیک، تعداد ۱۱ سویه باکتری بروسلا جداسازی شد و با روش­ های بیوتایپینگ کلاسیک و مولکولی شناسایی شد. سپس ژن rpoB هر کدام از ایزوله­ ها تکثیر و توالی­ یابی گردید. نتایج توالی­ یابی توسط برنامه Mega۶ آنالیز گردید.
یافته ها: طبق نتایج، ژن rpoB  قادر به تمایز گونه های بروسلا از همدیگر و سایر باکتری‌ها بود و همچنین مشخص شد که ایزوله­ های بالینی بروسلا دارای تیپ دو rpoB و ژنوتیپ ۲ بروسلا ملی تنسیس  هستند. در حالی که تنها یکی از ایزوله ها متعلق به تیپ ۱ بود. از ۱۰ سویه rpoB تیپ ۲، شش نمونه با تنها یک نوع منحصر به فرد جهش نقطه ­ای در کدون ۹۸۵ مشاهده شدند که نوع جدیدی از تحت گونه ژنوتیپ ۲ می ­باشد.
نتیجه‌گیری: نتایج ما نشان‌دهنده قدرت تمایز بالای ژن rpoB در بین جدایه ­های بروسلا از برخی مناطق مختلف ایران است که منجر به تعیین ژنوتایپ دقیق و شناسایی این باکتری‌ها شد.
متن کامل [PDF 1042 kb]   (586 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیماریهای مشترک انسان - دام
دریافت: 1399/4/20 | پذیرش: 1399/6/24 | انتشار الکترونیک: 1399/7/14

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.