سال 6، شماره 4 - ( زمستان 1391 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 59-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران
2- بخش میکروب شناسی، موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی ایران ، khakipejvak@yahoo.com
چکیده:   (10058 مشاهده)
زمینه و اهداف: سالمونلا در تمام نقاط دنیا در میزبانهای بسیاری همچون حیوانات اهلی، وحشی وانسان باعث بیماری سالمونلوزیس می شود از سوی دیگر مصرف بی رویه دارو باعث افزایش مقاومت دارویی و پیدایش گونه های چند مقاومتی در سروتیپ های مختلف سالمونلا شده است. لذا به منظور الگوی مقاومت انتی بیوتیکی و میزان فراوانی ژن مقاومتی SHV در میزان سروتیپ های مختلف سالمونلا تعداد 70 سروتیپ سالمونلا،موجود در کلکسیون میکروبی بخش میکروب شناسی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی کرج (RRTC) با استفاده از روش های فنوتیپی و ژنوتیپی موردبررسی قرار گرفتند.
روش های بررسی: در ازمون فنوتیپی از روش "دیسک ترکیبی" جهت شناسایی سروتیپ های مولد ESBL مورد استفاده قرار گرفت. در روش ژنوتیپی حضور ژن blaSHV با استفاده از PCR بررسی گردید.
یافته ها: تمام سروتیپ های مورد مطالعه نسبت به آنتی بیوتیک های سفتیزوکسیم ، افلاکساسین ،ایمی پنم ، سفوتاکسیم ، انروفلوکساسین آمیکاسین حساس بودند.بیشترین مقاومت ها نسبت به آنتی بیوتیک های سفالکسین(40 %) نیتروفلورانتوئین (6/38 %)مشاهده شد و سی و دو مورد از جدایه ها (7/45 %) دارای مقاومت چند دارویی بودند.بر اساس نتایج آزمون دیسک ترکیبی 10 جدایه مولد ESBL تشخیص داده شد، که در این میان تنها شش جدایه (8/6 % ) دارای ژن blaSHV بودند.
نتیجه گیری: در این مطالعه برای اولین بار در ایران حضور ژن مقاومتی blaSHV در دام و طیور نشان داده شدکه در این امر نشان از ظهور سوتیپ های حاصل این ژن را دارد و احتمال خطر انتقال این سروتیپ های مقاوم به آنتی بیوتیکی و شناسایی مستمر این نوع سروتسپ ها مولد ESBL در جامعه لازم و ضروری است.
واژه‌های کلیدی: مقاومت آنتی بیوتیکی، ESBLs، blaSHV، PCR.
متن کامل [PDF 1291 kb]   (2165 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مقاومت پادزیستی (آنتی بیوتیکی)
دریافت: 1392/8/15 | پذیرش: 1392/8/20 | انتشار الکترونیک: 1392/8/20