سال 9، شماره 2 - ( تابستان 1394 )                   جلد 9 شماره 2 صفحات 26-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان، لاهیجان، ایران
2- گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل ، alipourrna@yahoo.com
3- گروه میکروب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
4- پلی کلینیک تامین اجتماعی قائم، آمل، ایران
5- گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل
چکیده:   (11458 مشاهده)

زمینه و اهداف: استرپتوکوکوس آگالاکتیه  یکی از مهمترین عامل عفونت های نوزادان مانند سپسیس، مننژیت و پنومونی است. در این مطالعه میزان کلونیزاسیون استرپتوکوکوس آگالاکتیه و الگوی حساسیت دارویی باکتری­های جدا شده، بررسی گردید.

مواد و روش کار: از 100 زن باردار مراجعه کننده در سال 1392 به بیمارستان ا­مام علی (ع) و پلی­کلینیک تامین اجتماعی قائم آمل، سواب­های رکتال و واژینال تهیه شد. باکتری های جدا شده، با روش های بیوشیمیایی شناسایی و با واکنش زنجیره ای پلی مراز تأیید  گردیدند. الگوی حساسیت به پادزیست ها با روش انتشار در آگار و بر طبق دستورالعمل CLSI  انجام شد. 

یافته‌ها: از 100 زن باردار شرکت کننده در این مطالعه، 10 نفر (10%) حا مل استرپتوکوکوس آگالاکتیه بودند و تمامی سویه های جدا شده نسبت به پادزیست های پنی سیلین، کلیندامایسین، سفتریاکسون، نیتروفورانتوئین، آمپی سیلین و وانکومایسین حساس بودند.

نتیجه‌گیری: بر طبق برنامه های پیشگیری جهت کاهش بیماری­های مرتبط با استرپتوکوکوس آگالاکتیه، توصیه می شود تمام زنان باردار در هفته 35 تا 37 حاملگی از نظر حا­مل استرپتوکوکوس آگالاکتیه غربالگری شوند و الگوی حساسیت ضد میکروبی شان تعیین گردد.

متن کامل [PDF 714 kb]   (3274 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: باکتری شناسی پزشکی
دریافت: 1393/5/15 | پذیرش: 1393/11/5 | انتشار الکترونیک: 1394/4/22

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.