سال 8، شماره 4 - ( زمستان 1393 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 50-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dawoodi E, Beheshtimaal K, Nayeri H. Screening of Alkaline Protease-Producing Streptomyces diastaticus and Optimization of Enzyme Production. Iran J Med Microbiol. 2015; 8 (4) :50-58
URL: http://ijmm.ir/article-1-244-fa.html
داودی الهام، بهشتی مآل کیوان، نیری هاشم. غربال گری استرپتومایسس دی استاتیکوس مولد آنزیم پروتئاز قلیایی و بهینه سازی شرایط تولید آن. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1393; 8 (4) :50-58

URL: http://ijmm.ir/article-1-244-fa.html


1- گروه میکروبیولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلاورجان اصفهان، ایران ، beheshtimaal@iaufala.ac.ir
چکیده:   (13247 مشاهده)

زمینه و اهداف: پروتئازهای قلیایی در صنایع مختلفی از جمله داروسازی، عکاسی، ابریشم، غذایی، چرم سازی، شوینده و ... کاربرد دارند. اکتینومیست ها باکتری هایی گرم مثبت هستند که آنزیم های مختلفی از جمله پروتئازها را تولید می کنند. هدف از این پژوهش غربال گری اکتینومیست های بومی مولد پروتئاز قلیایی از نمونه های خاک و بهینه سازی شرایط تولید آنزیم پروتئاز قلیایی آن ها می باشد.

مواد و روش کار: در این تحقیق اکتینومیست های مختلف از نمونه خاک مناطق استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان غربال گری شدند و پس از تعیین بهترین سویه های مولد آنزیم پروتئاز قلیایی با سنجش به روش لوری، بهینه سازی شرایط تولید این آنزیم انجام گرفت.

یافته‌ها: از میان سویه های  اکتینومیست مولد پروتئاز قلیایی غربال گری شده از خاک بیشترین فعالیت آنزیمی متعلق به سویه  استرپتومایسس دی استاتیکوس بود. حداکثر فعالیت آنزیم در غلظت 10 گرم بر لیتر ساکارز بود.  pHو دمای بهینه برای فعالیت آنزیم پروتئاز قلیایی به ترتیب pH برابر 10 و دمای 30 درجه سلسیوس بود. حداکثر فعالیت آنزیم پروتئاز قلیایی در سرعت هوادهی 200 دور بر دقیقه اتفاق افتاد.

نتیجه‌گیری: این تحقیق اولین گزارش از تولید پروتئاز قلیایی توسط استرپتومایسس دی استاتیکوس در ایران است. آزمون های انجام شده در این تحقیق فرضیات بین المللی قبلی در تولید آنزیم پروتئاز قلیایی توسط اکتینومیست ها را به طور نسبی تأیید نمود. با توجه به کاربردهای فراوان آنزیم پروتئاز قلیایی در صنایع مختلف و با توجه به جداشدن یک سویه بومی از اکتینومیست های مولد آنزیم مذکور می توان به تولید این آنزیم در کشور و فراهم شدن زمینه خودکفایی و جلوگیری از واردات روزافزون آن امیدوار بود.

متن کامل [PDF 603 kb]   (4377 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی میکروبی
دریافت: 1392/12/1 | پذیرش: 1393/5/22 | انتشار الکترونیک: 1393/5/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله میکروب شناسی پزشکی ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق   ناشر: موسسه فرنام

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Medical Microbiology

Designed & Developed by : Yektaweb Publishr: Farname Inc.