:: سال 12، شماره 2 - ( خرداد - تیر 1397 ) ::
جلد 12 شماره 2 صفحات 107-115 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعۀ خواص زیستی و آنتی باکتریال نمونه‌های تیتانیومی پوشش‌‌داده‌‌شده با کیتوزان تقویت‌‌شده با گرافن اکساید
مهسا قیصور1، دکتر شهاب فقیهی 2
1- گروه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تهران، ایران
2- گروه سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تهران، ایران ، shahabeddin.faghihi@mail.mcgill.ca
چکیده:   (1454 مشاهده)
زمینه و هدف: در این تحقیق، برای بهبود خواص زیستی و آنتی‌باکتریال نمونه‌های تیتانیومی، پوشش‌هایی بر پایۀ گرافن اکساید، پلی ساکارید کیتوسان و کامپوزیت کیتوسان و گرافن اکساید به‌صورت مستقل روی نمونه‌ها داده شده است.
 مواد و روش‌کار: میزان آب‌دوستی و زبری پوشش‌ها از طریق زاویۀ تماس آب و میکروسکوپ نیروی اتمی و میکروسکوپ الکترونی ارزیابی و اندازه‌گیری شد. سپس نمونه‌ها در معرض سلول‌های استخوانی شبه استئوبلاستی و همچنین باکتری استافیلوکوکوس ارئوس قرار داده شد تا تقابل مشترک سطوح پوشش داده‌شده ارزیابی شود.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میزان آب‌دوستی و زبری سطوح در پوشش‌های کامپوزیتی و کیتوسانی به‌طور چشمگیری بهبود یافته است. چسبندگی و زنده‌مانی سلول‌ها بر این پوشش‌ها در مقایسه با تیتانیوم بدون پوشش افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد. همچنین نتایج نشان می‌دهد که تیتانیوم پوشش‌داده‌شده با کامپوزیت کیتوسان/گرافن اکساید از نظر زیستی و مقاومت در برابر رشد باکتریایی می‌تواند پوششی مناسب برای نمونۀ های تیتانیومی با قابلیت کاشت در جراحی‌های دهان‌ودندان باشد.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج حاصل می‌توان ادعا کرد که کامپوزیت کیتوسان/گرافن اکساید با داشتن زیست سازگاری بالا، آب‌دوستی مناسب، خواص آنتی باکتریال مطلوب دارد و می‌تواند گزینۀ مناسبی برای پوشش مواد کاشتی کاربردی در جراحی‌های دهان و دندان باشد.
واژه‌های کلیدی: تیتانیوم، گرافن اکساید، کیتوسان، زیست سازگاری، آنتی‌باکتریال
متن کامل [PDF 959 kb]   (295 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: نانو بیوتکنولوژی در پزشکیXML   English Abstract   Printسال 12، شماره 2 - ( خرداد - تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها