[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: آرشیو مجله :: ارسال مقاله :: ثبت نام :: جستجو :: تماس با ما ::
:: سال 11، شماره 4 - ( مهر - آبان 1396 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 64-69 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی سویه‌های سالمونلا انتریتیدیس جداسازی شده از منابع غذایی ‌و شناسایی ژنهای مقاومت به تتراسایکلین (‌tetA/B/C‌)
سمیه نقی زاده1، غلامعلی مرادلی 2
1- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران
2- گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران ، Moradli.mic@gmail.com
چکیده:   (588 مشاهده)

زمینه و اهداف: سالمونلوز یک بیماری مهم در انسان و حیوانات است که به وسیله سرووارهای مختلف سالمونلا انتریکا ایجاد      می­شود. سرووارهای انتریتیدیس و تیفی­موریوم از شایع­ترین سرووارها در انسان و دام و همچنین عامل بیماری منتقله از طریق غذا می­باشند. هدف از این مطالعه بررسی الگوی مقاومت آنتی­بیوتیکی در سویه­های سالمونلای جداسازی شده از گوشت قرمز و شناسایی مولکولی ژنهای مقاومت به تتراسایکلین می باشد.

مواد و روش­ کار: در این مطالعه، تعداد230 نمونه گوشت قرمز از کشتارگاهها و مراکز توزیع گوشت قرمز جمع­آوری شد و با استفاده از روشهای کشت و بیوشیمیایی جهت جداسازی سالمونلا مورد بررسی قرار گرفت. سروتایپینگ نمونه ها با استفاده از آنتی سرم­های O و H انجام شد. آزمون حساسیت آنتی­بیوتیکی برای تمامی جدایه­ها انجام گرفت. جهت تشخیص ژنهای مقاومت به تتراسایکلین از روش MultiplexPCR و پرایمرهای اختصاصی ژنهای tetA، tetB، tetC و tetD استفاده شد.

یافته ها و بحث: تعداد60 نمونه سالمونلا جداسازی و شناسایی شد. نتایج سروتایپینگ نشان داد هر60 نمونه مربوط به گروه D و سرووار انتریتیدیس هستند. بیشترین میزان مقاومت به آنتی­بیوتیک آموکسی­سیلین و کمترین میزان مقاومت به آنتی­بیوتیک جنتامایسین بدست آمد. 25 درصد نمونه­ها به تتراسایکلین مقاومت داشته­اند. در میان ایزوله­های مقاوم به تتراسیکلین، در مجموع 60 درصد واجد ژنهای tet بودند که 7 ایزوله (6/46%) دارای ژن tetA و یک جدایه دارای ژن tetB و یک جدایه دارای ژن tetC بود. مطالعه حاضر نشان دهنده شیوع بالای سالمونلا در نمونه های گوشت قرمز و مقاومت آنتی­بیوتیکی از جمله مقاومت به تتراسیکلین می­باشد.

واژه‌های کلیدی: سالمونلا انتریتیدیس، سالمونلا تیفی‌موریوم، ژنهای مقاومت به تتراسایکلین
متن کامل [PDF 548 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: میکروبیولوژی مواد غذایی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naghizadeh S, Moradl G. Determination of Antibiotic Resistance and Identification of Tetracycline (tet) Resistance Genes in Salmonella enteritidis Strains Isolated from Food Sources. Iran J Med Microbiol. 2017; 11 (4) :64-69
URL: http://ijmm.ir/article-1-535-fa.html

نقی زاده سمیه، مرادلی غلامعلی. تعیین الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی سویه‌های سالمونلا انتریتیدیس جداسازی شده از منابع غذایی ‌و شناسایی ژنهای مقاومت به تتراسایکلین (‌tetA/B/C‌) . مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1396; 11 (4) :64-69

URL: http://ijmm.ir/article-1-535-fa.htmlسال 11، شماره 4 - ( مهر - آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله میکروب شناسی پزشکی ایران Iranian Journal of Medical Microbiology
Persian site map - English site map - Created in 0.054 seconds with 804 queries by yektaweb 3600