[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: آرشیو مجله :: ارسال مقاله :: ثبت نام :: جستجو :: تماس با ما ::
:: سال 12، شماره 3 - ( مرداد - شهریور 1397 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر عصاره مایع رویی کشت و لیز سلولی مخمر پروبیوتیک ساکارومایسس سرویزیه بر تولید بیوفیلم و آلژینات در سودوموناس آئروژینوز
زهرا قربانی 1، پرویز اولیاء2، محمود امین مرعشی3، حوریه صادری2
1- گروه میکروبیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران ، Zahraaghorbani11@gmail.com
2- گروه میکروبیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
3- گروه میکروبیولوزی و ایمونولوژی، دانشگاه پزشکی قزوین، قزوین، ایران
چکیده:   (251 مشاهده)
 
زمینه و هدف : سودوموناس آئروژینوزا با استفاده از فاکتورهای بیماری زای متعدد یک پاتوژن فرصت طلب برای انسان می باشد . سودوموناس آئروژینوزا ظرفیت های قابل توجهی به مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها را نشان می دهد . در این مطالعه به بررسی اثر لیزات و مایع رویی کشت ساکارومایسس سرویزیه بر تولید بیوفیلم و آلژینات پرداخته شده است.

مواد و روش‌کار: ابتدا عصاره مایع رویی کشت و نیز محلول لیز سلولی از سویه بومی ساکارومایسس سرویزیه تهیه شد و با دستگاه روتاری به پودر خشک تبدیل گردید. سپس عصاره به کشت باکتری سودوموناس آئروژینوزا سویه PAO۱ و سویهM   ۸۸۲۱ اضافه شد و به ترتیب میزان تولید بیوفیلم توسط سویه  PAO۱و آلژینات توسط سویه M   ۸۸۲۱ با روش رنگ سنجی و از طریق خواندن  OD  اندازه گیری گردید. برای این منظور از مایع رویی کشت با غلظت MIC ۱/۲ در هر دو آزمایش و از تمامی غلظت های تهیه شده از لیز سلولی  در آزمایش تشکیل بیوفیلم و از بالاترین غلظت آن در آزمایش آلژینات استفاده شد.
یافته ها : مایع رویی کشت ساکارومایسس سرویزیه در غلظت MIC  ۱/۲ (mg/mL ۱۲۰/۵۰) به بصورت معناداری (۰/۰۵ P<) منجر به کاهش تولید  آلژینات سودوموناس آئروژینوزا سویه  ۸۸۲۱ گردید اما برروی بیوفیلم سودوموناس آئروژینوزا  سویه  PAO۱ اثری نداشت.  همچنین محلول حاصل از لیز سلولی این مخمر در تمامی غلظت های تهیه شده  بصورت معناداری (۰/۰۵P< )منجر به کاهش میزان تولید بیوفیلم در سودوموناس آئروژینوزا سویه PAO۱ گردید، همچنین بالاترین غلظت (mg/mL ۸/۱۹۲۰) ان منجر به کاهش تولید آلژینات توسط سویه سودوموناس آئروژینوزا    M۸۸۲۱  شد.  
نتیجه گیری : ساکارومایسس سرویزیه یکی از گزینه هایی است  که در تحقیقات پروبیوتیک ، می توان اثرات آن را  بر فاکتورهای بیماری زای پاتوژن ها بررسی کرد اما برای رسیدن به هدف نهایی که همان تولید داروی پروبیوتیکی است طراحی های آزمایش های متعدد دیگر نیاز است.
واژه‌های کلیدی: سودوموناس آئروژینوزا، ساکارومایسس سرویزیه، آلژینات، بیوفیلم
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: باکتری شناسی پزشکی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghorbani Z, Owlia P, Marashi M A, Saderi H. Effect of Supernatant Extract and Cell Lysate of Probiotic Yeast of Saccharomyces Cerevisiae on Biofilm and Alginate Production in Pseudomonas Aeruginosa . Iran J Med Microbiol. 2018; 12 (3)
URL: http://ijmm.ir/article-1-773-fa.html

قربانی زهرا، اولیاء پرویز، مرعشی محمود امین، صادری حوریه. اثر عصاره مایع رویی کشت و لیز سلولی مخمر پروبیوتیک ساکارومایسس سرویزیه بر تولید بیوفیلم و آلژینات در سودوموناس آئروژینوز. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1397; 12 (3)

URL: http://ijmm.ir/article-1-773-fa.htmlسال 12، شماره 3 - ( مرداد - شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله میکروب شناسی پزشکی ایران Iranian Journal of Medical Microbiology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3752