[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: آرشیو مجله :: ارسال مقاله :: ثبت نام :: جستجو :: تماس با ما ::
:: سال 1، شماره 1 - ( بهار 1386 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 17-22 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی موتاسیونهای ژن rpoB در سویه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین جدا شده از بیماران ایرانی
فرحنوش دوستدار 1، آذردختآذردخت خسروی2، پریسا فرنیا3، احمد رضا بهره مند4
1- گروه مییکروب شناسی،دانشکده پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، f_doustdar@yahoo.com
2- گروه مییکروب شناسی،دانشکده پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
3- مرکز رفرانس سل کشوری،بیمارستان مسیح دانشوری تهران
4- انستیتو پاستور تهران
چکیده:   (9966 مشاهده)
زمینه و اهداف: در این تحقیق، فراوانی موتاسیون ها در ناحیه پر موتاسیون بسیار متغیر ژن rpoB سویه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مورد بررسی قرار گرفت. این سویه ها مقاوم یا حساس به ریفامپین بوده و از بیماران مبتلا به سل مراجعه کننده به مرکز رفرانس سل کشوری و مرکز رفرانس سل اهواز، جدا شده بودند. هدف از این تحقیق بررسی چگونگی تاثیر غربالگری مولکولی این ناحیه از ژن rpoB در نمونه های بیماران مبتلا به سل در تشخیص سریع موارد مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین بود.
روش بررسی: تعداد 25 نمونه مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین و 5 مایکوباکتریوم توبرکلوزیس حساب به ریفامچین جدا شده از بیماران بصورت تصادفی برای انجام این تحقیق انتخاب شد. ناحیه RRDR کلیه نمونه های انتخاب شده پس از تکثیر به وسیله PCR، کاملا سکانس شد تا انواع و فراوانی موتاسیونهای مرتبط با مقاومت به ریفامپین در این ناحیه بررسی شود.
یافته ها: بر اساس نتایج حاصله، %96 از سویه های مقاوم به ریفامپین، تغییرات ژنتیکی در ناحیه RRDR را نشان دادند و 72 درصد از سویه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین دارای موتاسیونهای missense بودند که منجر به عوض شدن اسید آمینه در کدون (%60) 531، کدون 526 (%16) و کدون 516 (%8) در ناحیه مرکزی ژن rpoB گردیده بود. در حالیکه در تحقیق ما مانند سایر نقاط دنیا کدون 531 دارای بیشترین تغییر بود ولی فراوانی موتاسیون در دو کدون شایع دیگر یعنی 526 و 516 متفاوت از فراوانی موتاسیون گزارش شده از سایر نقاط دنیا بود. این تفاوتها ممکن است ناشی از تغییرات ژنی جغرافیایی در نژ ادهای مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین و انتقال این نژادها در بیماران در کشورهای مختلف باشد.
نتیجه گیری: میزان بالای موتاسیون در ناحیه RRDR نمونه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین جدا شده از بیماران، تایید کننده این مطلب است که غربالگری لین ناحیه ژنی برای تعیین مقاومت به ریفامپین در نمونه های کلینیکی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس جدا شده از ایران مناسب است.
واژه‌های کلیدی: مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، ریفامپین، مقاومت دارویی، موتاسیون
متن کامل [PDF 217 kb]   (1949 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی مولکولی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Doustdar F, Khosravi A, Farnia P, Bahremand A. Characterization of rpoB mutations in rifampin-resistant isolates of Mycobacterium tuberculosis cultured from the Iranian patients. Iran J Med Microbiol. 2007; 1 (1) :17-22
URL: http://ijmm.ir/article-1-69-fa.html

دوستدار فرحنوش، خسروی آذردختآذردخت، فرنیا پریسا، بهره مند احمد رضا. شناسایی موتاسیونهای ژن rpoB در سویه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس مقاوم به ریفامپین جدا شده از بیماران ایرانی. مجله میکروب شناسی پزشکی ایران. 1386; 1 (1) :17-22

URL: http://ijmm.ir/article-1-69-fa.htmlسال 1، شماره 1 - ( بهار 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله میکروب شناسی پزشکی ایران Iranian Journal of Medical Microbiology
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3846